Stjecajem okolnosti, prvi sam koji je diplomirao na splitskom Građevinskom fakultetu. Od toga je prošlo punih četrdeset i pet godina, a kao da je bilo jučer. Vrijeme je tako brzo prošlo jer sam naprosto beskrajno uživao u poslu koji radim, uvijek nešto novo učio i uvijek to stečeno znanje, do kojeg me vodila profesionalna znatiželja, nastojao na što bolji način prenijeti drugima – kazao je dr. h. c. Berislav Borovina na promociji monografije "Sanacije i ojačanja zidanih građevina" na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu.
Kako je rekao jedan kanadski arhitekt, ono što je za druge problem, za Borovinu je izazov, njemu "teče slina na usta" kad se nađe pred nečim za što tek treba iznaći rješenje.
– I zaista, tako je bilo u vrijeme velikog potresa u Crnoj Gori, kada sam kao mladi inženjer učio kako na pravi način obnavljati povijesnu baštinu susrećući se pritom s brojnim nedoumicama, tako se nastavilo i kasnije kroz obnovu porušenih objekata u Domovinskom ratu, sanacije šteta od velikog potresa u Stonu do potresa u Zagrebu prije pet godina – počeo je Borovina te nastavio:
- Upravo tada sam shvatio da je struka pogriješila što do tada akumulirano znanje i iskustvo nije pohranila na jednom mjestu, pa smo obnavljajući štete od potresa u glavnom gradu praktički ponovno krenuli ispočetka. Tada sam čvrsto odlučio da ću u monografiji "Sanacije i ojačanja zidanih građevina" opisati riječima i ilustrirati fotografijom sve bitno što je tvrtka "Spegra" svih ovih godina radila na obnovi zidanih objekata od iznimnog značenja: od Kneževa dvora u Dubrovniku, Jupiterova hrama u Splitu, Starog mosta u Mostaru, Kazališta u Hvaru..., kako bi oni koji se ubuduće nađu u izvanrednim okolnostima, koji se susretnu s istim ili sličnim problemima, s njima mogli lakše i nositi jer imaju odakle stjecati znanje koje će poslije primijeniti u praksi – kazao je Borovina.
NOVAC ZA OBNOVU SAMOSTANA
Naglasio je da će sav prihod od prodaje ove za građevinsku struku i društvo vrijedne monografije ići za obnovu splitskoga samostana sestara klarisa iz 19. stoljeća, koji je načeo zub vremena. "Spegra" je tako, na 35. obljetnicu postojanja, pokrenula dobrotvornu akciju od velikog značenja za splitsku baštinu.
– Sestre klarise žive u siromaštvu i molitvi. Sretne su kad ih se netko samo sjeti. Zato ne samo da ćemo sav prihod od prodaje ove monografije dati za obnovu samostanu, već ću pledirati među kolegama da svatko na svoj način dade doprinos obnovi, uvažavajući činjenicu koliko taj samostan i njegove klarise znače za povijest Splita, ali i cijele Hrvatske. Želja mi je da se u tu svrhu iznađe jedno kvalitetno projektno rješenje, a onda priđe obnovi po fazama. Samostan su klarise kroz sve ovo vrijeme besprijekorno održavale, no došao je trenutak kad je potrebno krenuti s njegovom obnovom – konstatirao je Borovina, i pozvao sve koji na bilo koji način, materijalno, stručno ili volonterskim radom, mogu pripomoći obnovi samostana da to i učine.
Pročelnik Konzervatorskog odjela u Splitu za Splitsko-dalmatinsku županiju, arhitekt i urbanist Radoslav Bužančić, nazvao je monografiju tvrtke "Spegra" pravom enciklopedijom konzervacije.